<$BlogRSDURL$>
TurcoPundit
7 February 2008
  Süper Salı

Süper Salı Üzerine Notlar - 6 Şubat 2008, Şanlı Bahadır Koç, ajp1914@yahoo.com

“Süper Salı” ile beraber Cumhuriyetçi Parti’de John McCain liderliğini perçinledi ve çok muhtemelen partisinin adayı olacağını gösterdi. Demokratlarda ise, Hillary Clinton ile arasındaki büyük farkı son birkaç ayda oldukça azaltan Barack Obama bazılarının beklediği gibi öne geçemedi ama zorlu bir rakip olduğunu kanıtladı. Bu partideki yarışın bir süre daha ve belki de Mart sonrasında başabaş devam edebileceği görüldü.

Ön seçimlere katılımın oldukça yüksek olduğu ve özellikle gençlerin katılımının arttığı görülüyor. Cumhuriyetçilerin ön seçimlerinde bir eyalette çoğunluğu sağlayanın oradaki tüm delegeleri alırken, Demokratlarda delegeler alınan oylara göre nispi şekilde belirleniyor. Usüldeki bu farklılık, McCain’in hemen hiçbir ön seçimde çok yüksek oy almadan adaylığa oldukça yaklaşmasını, Demokrat adaylarınsa birbirlerine delege sayısında belirgin bir üstünlük sağlayamamalarını açıklıyor.

Demokratlar

Ağırlıklı olarak, Obama siyahlar, erkekler, gençler, liberaller, yüksek eğitimliler ve üst düzey gelir sahibi gruplardan, Clinton ise kadınlar, Hispanikler, yaşlılar ve ortanın altı gelir grubundaki kişilerden oy aldılar. Değişim isteyenler Obama’ya, tecrübeye önem verenler Clinton’a oy verdiler. Obama değişik coğrafyalardan ve genel seçimlerde ortada olan eyaletleri kazanma başarısı gösterdi.

Clinton, Massachussets’i bu eyaletin etkin isimleri Ted Kennedy ve John Kerry’nin Obama’ya desteğine rağmen kazandı. Gecenin en önemli eyaleti California’yı da özellikle buradaki seçmenlerin üçte birini oluşturan Hispaniklerin üçte ikiye varan desteğiyle almayı bildi.

Obama Ocak ayında Clinton’ın 13.5 milyon dolarına karşılı 32 milyon dolar toplayarak yarışta iddialı olduğunu ve uzun bir yarışa hazır olduğunu kanıtladı. Bundan sonraki ilk ön seçimler Obama’nın daha şanslı olduğu eyaletlerde yapılacak. Obama,12 Şubat’ta Virginia, Maryland ve Washington, D.C., 19 Şubat’ta Wisconsin ve Hawaii’yi beklendiği gibi kazanırsa Mart başındaki Teksas ve Ohio gibi büyük eyaletlerdeki yarışa avantajlı girebilir.

Siyah Amerikalıların lideri değil, Amerika’nın aynı zamanda siyah olan Başkanı olmaya çalışan Obama’nın bundan sonra, “değişim” ve “birlik” temaları üzerine inşa ettiği kampanyasını biraz daha ayrıntılı ve tek bir konuya odaklanmış konuşmalarla zenginleştirmesi, McCain’i yenebileceğine Demokratlar’ı ikna etmesi ve ileri yaştaki beyaz seçmenler ve Hispaniklere kendini daha iyi anlatması gerekiyor. Bu konuda zamanın kendi lehine çalıştığı söylenebilir. Amerikan halkının Obama’ya olan ilgi ve teveccühü zaman geçtikçe artıyor. Ayrıca Bush ve Clinton ailelelerinin birbirlerini takip eder şekilde Beyaz Saray’a gitmeleri ihtimali bazılarında “hanedan” duygusu yaratıyor ve tepki alıyor.

Demokratlar için bir kadın veya siyah Amerikalıyı aday göstermenin her şeye rağmen bazı riskleri olduğu düşünülebilir. Bu iki gruba yönelik yüksek sesle dile getirilmeyen ve bazı seçmenlerin kendilerine bile itiraf etmedikleri önyargılar son tahlilde sandık başındaki tercihleri etkileyebilir. Ancak öte yandan da, eğer Amerika bir kadın veya siyahı Başkan seçecekse Clinton ya da Obama’dan daha iyi adaylar bulmasının kolay olmayacağı da açıktır.

Bu arada, Demokrat Partide seçilen delegelerde iki adayın da gerekli çoğunluğu saylamaması halinde belirleyici olacak “süper delegelerin” eğilimlerinin az bir farkla Clinton’a yönelik olduğu düşünülüyor. Ama bu kişilerin hem kendi eyaletlerinde, hem de ülke genelindeki seçmen eğilimlerini de dikkate alacaklarını da bekleyebiliriz. Öte yandan, Obama’nın yaşı ve önünde daha uzun yıllar olması, seçim sonucunun süperdelegelere kalması halinde bu kişilerin Clinton’a yönelmelerinin nedenlerinden biri olabilir. Obama’nın yeni nesillerle kurmayı başardığı ilişki aday olamasa dahi ileriki dönemlerde Demokrat Parti’nin önemli bir ismi olabileceğini gösteriyor.

Demokrat adaylardan Clinton’un yarıştan ayrılan John Edwards’a yardımcılık teklif etmesi bazı açılardan daha kolay olabilir. Obama, adaylığı kazanması halinde yardımcısı olarak kendi tecrübesiziliğini dengelemek için daha tecrübeli bir yardımcı seçmeyi tercih edebilir.

Bu arada Clinton ekibi Obama’yla her hafta televizyonda tartışma programına çıkmak istiyor. Clinton bu tatışmalarda dosyalara daha hakim olduğunu göstermek istiyor. Obama ise tartışma programlarında tekbaşına yaptığı konuşmalardaki performansı gösteremeyebiliyor. Ama bu teklifi inandırıcı bir bahane göstererek reddetmesi kolay olmayabilir.

Cumhuriyetçiler

Adaylar “ön seçimlerde partinin tabanına, genel seçimlerde bağımsız seçmenlere hitap eder” şeklinde özetlenebilecek genel formül McCain için geçerli olmamış gibi görünüyor.

Irak konusunda partinin en şahin isimlerinden biri ve “surge” olarak bilinen Irak’ta asker artırımı girişiminin belki de en büyük destekçisi olan McCain Irak’ta işler kötü giderken kamuoyu yoklamalarında oldukça geriye düşmüş ve kampanyasının finansmanı konusunda zorlanmaya başlamıştı. McCain, göçmenler, işkence ve küresel ısınma gibi konularda kendi parti tabanına göre oldukça liberal görüşlere sahip. Buna rağmen, nispeten tanınmış bir isme ve karakterinin güçlü olduğu şeklindeki şöhrete sahip olması, Cumhuriyetçilerin diğer adaylarının zayıf olması, Irak’ta durumun düzelmeye başlaması, merkez seçmenden de oy alabilecek belki de tek Cumhuriyetçi aday olması gibi faktörlerle öne çıktı. Ayrıca Mike Huckabee’nin beklenenin üstündeki performası da Mitt Romney’nin muhafazakar oyları tek başına toparlayıp McCain’e karşı inandırıcı bir muhalefet oluşturmasını engelledi.

McCain partisinin muhafazakar tabanı henüz ikna edemedi. Bazı önde gelen muhafazakar liderler McCain’in başkan seçilmesindense muhalefette kalmayı yeğleyebileceklerini belirtiyorlar. Bu durumu aşmak için Huckabee gibi birini yardımcı olarak seçmesi bile yeterli olmayabilir. Bu durumda muhafazakar taban genel seçimde “evinde oturabilir”. Bağımsız seçmenler nezdinde önemli bir desteği olan McCain önümüzdeki 9 ayı büyük ölçüde kendi partisinin tabanına ikna etmek için çabalayarak geçirecek. Bunu tam olarak başarması kolay olmayabilir. Ayrıca bu uğurda vereceği ödünler onu bağımsız seçmenlerden kısmen de olsa uzaklaştırabilir. McCain’in diğer bir dezavantajı da yaşı. Başkan seçilirse bu göreve Reagan’dan bile daha yaşlı gelmiş olacak.

Sonuç

Cumhuriyetçi partinin ruhu için ekonomik muhafazakarlar, sosyal muhafazakarlar ve ulusal güvenlik şahinleri arasında yaşanan ciddi bir parti içi mücadele olduğu görülüyor. Demokratlar ise kendi aralarında kıran kırana bir yarış içinde olsalar da temel konularda daha fazla birlik içinde görülüyorlar. Ayrıca Bush Beyaz Saray’da iken muhalefette geçen yedi yıl partiyi Kasım’da kazanma konusunda oldukça motive etmiş görünüyor. Ayrıca ülkedeki genel değişim isteği, Irak ve ekonomi ile endişeler Demokratların şansını arttırıyor. Ancak seçime kadar daha çok vakit var ve arada bir çok önemli şey olabilir. Şimdi avantajlı görünen bir aday, ekonomik problemler, İran ve ya Irak’la ilgili dramatik gelişmeler, büyük bir terör saldırısı veya geçmişi ile rahatsız edici bir gerçeğin ortaya çıkması gibi gelişmeler sonucunda albenisini kaybedebilir.

Önümüzdeki dönemde Demokrat adaylar McCain’e karşı kendilerinin daha fazla şanlsı olduğunu kanıtlamaya çalışacaklar. Sonuçta, seçmenler adaylara sevilebilirlik (likeability), seçilebilirlik (electability) gibi kriterlerle ve/veya “benim ya da mensubu olduğum alt grup için” ya da “ülke için iyi olan aday hangisi” gibi sorular sorarak yaklaşıyorlar. İyi işleyen bir organizasyona, daha çok paraya, tanınmış bir isme sahip olmak sonuç üzerinde oldukça etkili olabiliyor.

 
Comments: Post a Comment
U.S. foreign policy, Middle East, Turkey and Beyond

ABD dış politikası, Orta Doğu, Türkiye ve Ötesi

Şanlı Bahadır Koç,


If you want to receive it early in the morning subscribe to FPR
TurcoPundit Home
Pre-March 2004Archive

ARCHIVES
March 2004 / April 2004 / May 2004 / June 2004 / July 2004 / August 2004 / September 2004 / October 2004 / November 2004 / December 2004 / February 2005 / May 2005 / June 2005 / October 2005 / November 2005 / December 2005 / January 2006 / February 2006 / March 2006 / April 2006 / May 2006 / June 2006 / July 2006 / August 2006 / September 2006 / October 2006 / November 2006 / December 2006 / January 2007 / March 2007 / April 2007 / May 2007 / June 2007 / July 2007 / August 2007 / September 2007 / October 2007 / November 2007 / December 2007 / January 2008 / February 2008 / March 2008 / April 2008 / May 2008 / June 2008 / July 2008 / August 2008 / September 2008 / October 2008 / November 2008 / December 2008 / January 2009 / February 2009 / March 2009 / April 2009 / May 2009 /

What they have said about Foreign Press Review
"FPR'ın iki "kötü" özelliği var: 1. Alışkanlık yaratıyor, onsuz yapamaz hale geliyorsunuz; 2. Değeri alındığı değil, arada bir de olsa, alınamadığı vakit anlaşılıyor. Bir de sürekli bir kaygıya yol açıyor; 'Ya bir gün kesilir ve onu hiç alamazsam' duygusuyla sürekli yaşamak kolay değil."

Cengiz Çandar


"... fantastic .... an outstanding and unique service, not just for those who follow Turkey closely, but those who follow international trends and ideas. ... selection of material is some of the best anywhere ... coverage of the Turkish press and Turkish issues is truly unsurpassed .... outstanding and intelligent service"

Graham Fuller


"... extremely useful"

Andrew Mango


"FPR olmadan ne yapardım ya da bugüne kadar ne yapmışım bilemiyorum"

Soli Özel


"Güne başlamak için FPR’den daha iyi bir yol düşünemiyorum"

Hasan Ünal


Makaleler


Ankara ve Güneydeki Riskler 29 Aralık 2011
İslamcı Dalga Üzerine 5 Aralık 2011
Ankara’ya Suriye ile İlgili Bazı Tahlil, Tahmin, Uyarı ve Öneriler 2 Kasım 2011
İran ile İlgili Son Amerikan İddiaları ve Türkiye 16 Ekim 2011
Ankara Suriye’de “Rejim Değişikliği” Politikasına Geçerken 28 Eylül 2011
Türk Dış Politika Gündemine Dair 7 Kısa Not 6 Eylül 2011
“Zafer İlan Et ve Kaç:” ABD ve Afganistan’dan “Sorumluca” Çekilmenin Mantığı 23 Haziran 2011
Orta Doğu'da Durum Raporu 25 Mayıs 2011
Bin Ladin’in Öldürülmesi Üzerine Notlar 25 Mayıs 2011
Bin Ladin’in Öldürülmesi Üzerine 15 Kısa Not 3 Mayıs 2011
ABD ve Karadeniz Nisan 2011

Türkiye Beşar’a Ne Demeli? Suriye'de “52 Cuma” Reformsuz Geçmez 20 Nisan 2011
Amerika-Sonrası Dünyanın Provası Olarak Libya Krizi ve Türkiye 22 Mart 2011
“Demokratikleştiremediklerimizden misiniz?”: Orta Doğu’daki Değişim Dalgasının Neden, Şekil ve Olası Sonuçları 10 Şubat 2011
Analiz Üzerine Notlar 14 Ocak 2011
Wikileaks Üzerine Notlar ve Yorumlar 23 Aralık 2010
Enerji ve Güvenliği Üzerine Notlar 29 Kasım 2010
Amerikan Travması ve Kongre Seçimleri 23 Kasım 2010
Füze Savunması Üzerine 20 Soru ve 5 Seçenek 20 Ekim 2010
Obama Ekibinde Yaprak Dökümü - Beyaz Saray’dan Kaçış mı? 12 Ekim 2010
"Kürt Devleti" Üzerine Notlar ve Çeşitlemeler 23 Eylül 2010
Mullen’ın Ankara Ziyareti 7 Eylül 2010
ABD’nin Afganistan’daki Seçenekleri 24 Ağustos 2010
Financial Times Haberinin Türk-Amerikan İlişkileri Üzerine Düşündürttükleri 18 Ağustos 2010
İsrail-ABD-İran-Türkiye Dörtgeni 26 Temmuz 2010
Bay Netanyahu Washington’a Gitti: Böyle mi Olacaktı, Obama? 16 Temmuz 2010
Stratejik Dehlizlerde Derinlik Sarhoşluğu: Bir AKP Dış Politikası Eleştirisi Temmuz 2010
Rus Casusluk Olayı: "John Le Carre mi, Austin Powers mı?" 5 Temmuz 2010
“Mahalleye Hoş Geldin”:Türkiye’nin Orta Doğu’da İlk Günü 02 Haziran 2010
Nükleer Takas: “Savaşı Bitiren Anlaşma” mı, “Acem Oyunu” mu? 20 Mayıs 2010
ABD Irak’tan Çekilirken Riskler ve Hesaplar 1 Mayıs 2010
ABD-İsrail İlişkilerinde “Normalleşme” Sancıları 22 Nisan 2010
Obama’nın Nükleer Cazibe Taarruzu: Bardağın Üçte Biri Dolu 9 Nisan 2010
ABD-İsrail İlişkilerinde “Tektonik Kayma” mı? 5 Nisan 2010
Irak Seçimleri: Sonun Başlangıcı, Başlangıcın Sonu 19 Mart 2010
Ermeni Karar Tasarısı Üzerine Notlar, Yorumlar ve Öneriler 8 Mart 2010
Ermeni Karar Tasarısı Üzerine Notlar, Yorumlar ve Öneriler 8 Mart 2010 (word)
Bütçe Açığı ve Amerikan Gerilemesinin Ekonomi Politiği 19 Şubat 2010
Cemaat-skeptic 6 Ocak 2010
AKP bir seçim daha kazanırsa burası FC olur 4 Ocak 2010
ABD bu işin neresinde? 29 Aralık 2009
Türkiye-Ermenistan Protokolü Üzerine Düşünceler 3 Eylül 2009
"Obama’nın Savaşı":AfPak Üzerine Notlar 20 Nisan 2009
Obama’nın Ardından 17 Nisan 2009
Obama’nın Türkiye Gezisi ve Türk-Amerikan İlişkileri 19 Mart 2009
ABD ve Orta Doğu Barış Süreci Mart 2009
Obama’nın “Kırkı Çıkarken” Mart 2009

ABD-PKK “İlişkisi” Üzerine Notlar Şubat 2009
Mahşerin Üç Atlısı: Ross, Holbrooke ve Mitchell 5 Şubat 2009
SOFA ABD için Irak’ta “Sonun Başlangıcı” mı? Ocak 2009
Obama Döneminde ABD ve Asya 15 Ocak 2009
Obama’nın Güvenlik Kabinesi Üzerine Notlar 4 Aralık 2008
Yeni ABD Başkanı Obama ve Türk-Amerikan İlişkileri 6 Kasım 2008
ABD Başkanlık Seçimlerinin Türk-Amerikan İlişkilerine Muhtemel Etkileri 30 Ekim 2008
ABD Başkanlık Seçimleri Ekim 2008
Obama’nın Biden’ı Tercihinin Bir Tahlili 26 Ağustos 2008
Amerikan Sağı Üzerine Notlar Ağustos 2008
Gürcistan Krizi, ABD ve Türkiye 11 Ağustos 2008
Obama'nın Dış Gezisi 29 Temmuz 2008
Başkan Bush’un Avrupa Gezisi ve Transatlantik İlişkileri 18 Haziran 2008
ABD Seçimleri (ppt) - 10 Haziran 2008
"Sessiz Tsunami": Global Gıda Krizi (ppt) - 29 Nisan 2008
Amiral Fallon'un İstifası 13 Mart 2008
ABD ve PKK İlişkisi Üzerine Notlar 22 Kasım 2007
“İçeride Liberal, Dışarıda Şahin”: K. Irak’a Harekat Üzerine Notlar 25 Ekimy 2007
K.Irak'a Ekonomik Müeyyideler Üzerine Sorular 25 Ekimy 2007
Irak "Hamle"sinin Muhasebesi Eylül 2007
Türk-Amerikan İlişkileri - Yeni Dönemin Gündemi Eylül 2007
ABD, K. Irak ve Türkiye Üzerine Notlar ve Sorular Haziran 2007
ABD ve Orta Doğu: "Müflis mirasyedi" mi "stratejik deha" mı? Mayıs 2007
Recommendations for Strengthening U.S.-Turkish Relations February 26, 2007
ABD'nin Irak'taki Seçenekleri Ocak 2007
'Topal Ördek'le İki Yıl Daha: 2006 Kongre Seçimleri Aralık 2006
U.S.: Empire, Gulliver or the “First Among Unequals” (ppt) - ASAM 2023 Conference - October 2006
Türk-Amerikan İlişkilerinde “İkinci Bahar” mı, “Sonun Başlangıcı” mı? Stratejik Analiz - Haziran 2006 -
Irak’ta Direnişin ve İşgalin Gölgesinde Demokrasi Deneyi Avrasya Dosyası - İslam ve Demokrasi Özel Sayısı
Gurur ve Önyargı: ABD İran Gerginliği ve Türkiye Stratejik Analiz Nisan 2006 - (pdf)
Arzın Merkezine Seyahat: ABD Ulusal Güvenlik Konseyi - Journey to the Center of the World: U.S. National Security Council Avrasya Dosyası 2005
Dört Tarz-ı Siyaset: Türk-Amerikan İlişkileri ve Başbakan Erdoğan’ın Washington Ziyareti Temmuz 2005
11 Eylül’den Sonra Türk-Amerikan İlişkileri: Eski Dostlar mı Eskimeyen Dostlar mı? Avrasya Dosyası - 2005
“Dört Yıl Daha”: Yeni Bush Yönetimi ve Dünya Aralık 2004
2004’ten 2005’e Türk-Amerikan İlişkileri Aralık 2004
Türkiye, Iraklı Kürtler ve Statükonun Meşruiyeti Nisan 2004 - eksik
Askerî Alanda Devrim: Askerî Bir Senfoni Ocak 2004
Çirkin Amerikalı’ ile ‘Güven Bunalımı’: ‘Süleymaniye Krizi ve Türk-Amerikan İlişkileri Temmuz 2003 - ( pdf )
The Middle East: A Land of Opportunity and Peril for Turkey - May 2003
Türk-Amerikan İlişkileri Üzerine Notlar: Ataerkil Yapıdan Tüccar Mantığına mı? Mayıs 2003
Türkiye, ABD ve Irak Harekâtı: Hayır Diyebilen Türkiye? - Şubat 2003
Değişim, ‘Sense of Proportion’ ve Tarihin Yararları ile Sınırları Üzerine Nisan 2003
ABD Güvenlik Politikalarında Güç Kullanımı ve Caydırıcılık Ağustos 2002
“Yalnız Kovboy” ya da “Eşit Olmayanlar Arasında Birinci”: ABD Dış Politikasında Tektaraflılık-Çoktaraflılık Tartışmaları Mart 2002
İyi, Kötü ve Çirkin: ABD'nin Orta Doğu Politikaları Ocak 2002
Unilateralism corrupts, absolute unilateralism corrupts absolutely Turkish News, May 21, 2002
ABD ve Afganistan: Çıkış Var mı? Kasım 2001
Realism and Change
Crime and Punishment - Deterrence and its Failure in Theory and Practice 2001
“Tüketebileceğimizden Daha Fazla Değişim” ya da Eskimeyen Dünya Düzeni Ekim 2001
“ABD-AB İlişkilerinde Metal Yorgunluğu” Haziran 2001
It never rains circa. 1991.
.Powered by Blogger